دوره 8، شماره 3 - ( پاییز 1401 )                   جلد 8 شماره 3 صفحات 55-49 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghazanchaei E, Palizdar M, Varahram M, Jebelli B. Investigating the Attitude and Awareness of Health Care Workers of Masih Deneshvari Hospital against the Vaccination of Covid-19. J Health Res Commun 2022; 8 (3) :49-55
URL: http://jhc.mazums.ac.ir/article-1-756-fa.html
قازانچایی الهام، پالیزدار مژگان، ورهرام محمد، جبلی بهشته. بررسی نگرش و آگاهی کارکنان مراقبتی بهداشتی درمانی بیمارستان مسیح دانشوری در برابر واکسیناسیون کووید 19. مجله تحقیقات سلامت در جامعه 1401; 8 (3) :55-49

URL: http://jhc.mazums.ac.ir/article-1-756-fa.html


سوپروایزر کنترل عفونت پژوهشکده سل و بیماریهای ریوی، مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی سل و بیماریهای ریوی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری
چکیده:   (104 مشاهده)
مقدمه: تردید در مورد واکسن و امتناع از واکسیناسیون علیه بیماری‌های عفونی توسط سازمان بهداشت جهانی بعنوان یکی از 10 تهدید در سال 2019 شناخته شده است. بنابراین درک آگاهی و نگرش کارکنان درمانی در مقابل واکسیناسیون جهت پیشبرد پوشش ایمن سازی امری ضروری است.
روش کار: این مطالعه یک مطالعه مقطعی تحلیلی می‌باشد که جهت ارزیابی آگاهی و نگرش در مورد واکسیناسیون کووید 19 با استفاده از پرسشنامه محقق ساخته انجام شده است. در این تحقیق از روش نمونه گیری در دسترس از تمامی پزشکان و کارکنان بیمارستان دکتر مسیح دانشوری از بهمن 1399 بمدت 4 ماه تا پایان واکسیناسیون با حجم 455 نفر استفاده شد. داده‌های پژوهش در نرم افزار SPSS22 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: در این مطالعه 455 نفر شرکت داشتند. میانگین سنی افراد 8/99±36/2 سال بود. 50.6 درصد شرکت کنندگان زن بودند. 44.8 درصد شرکت کنندگان به انجام واکسیناسیون اعتقاد داشتند و 28.6 درصد آنان انجام واکسیناسیون را ایمن و 29.9 درصد تزریق واکسن را اثربخش می دانستند. آگاهی شرکت کنندگان در این مطالعه در خصوص آگاهی از مزایا و عوارض واکسن 24.2 درصد گزارش گردید. در بررسی میانگین نمرات سوالات پرسشنامه، بیشترین امتیاز مربوط به توصیه به افراد خانواده جهت انجام واکسیناسیون (0/58±2/54) و کمترین امتیاز مربوط به نقش رسانه ها بر تصمیم گیری برای واکسیناسیون (0/72±1/80) بود.
نتیجه گیری: آنچه که از نتایج این مطالعه مشخص است، نگرش کادر درمان نسبت به انجام واکسیناسیون متوسط است و اغلب نگرشی نسبت به ایمن بودن و اثربخشی واکسن را نداشتند. همچنین آگاهی شرکت کنندگان مطالعه در زمینه آگاهی از مزایا و عوارض واکسن ضعیف گزارش گردید. این امر نشان می دهد در بیماری های نوپدید نیازمند افزایش سطح آگاهی در میان کادر درمان در خصوص تزریق واکسیناسیون هستیم.
 
متن کامل [PDF 860 kb]   (4 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: بهداشت

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله تحقیقات سلامت در جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of health research in community

Designed & Developed by : Yektaweb