XML English Abstract Print


چکیده:   (92 مشاهده)
مقدمه و هدف: زنان نابارور معمولاً برای تحقق آرزوی خود برای فرزندآوری از روش لقاح آزمایشگاهی که یک فرایند استرس‌زا است، استفاده می‌کنند. پژوهش حاضر با هدف تعیین تأثیر آموزش شناخت درمانی مبتنی بر ذهن‌آگاهی بر عدم تحمل بلاتکلیفی در زنان نابارور تحت درمان IVF انجام شد.
روش کار: روش پژوهش حاضر از نوع نیمه آزمایشی با طرح پیش­آزمون- پس­آزمون  و پیگیری با گروه گواه بود. جامعه آماری شامل کلیه زنان نابارور مراجعه­کننده به یک مرکز درمان ناباروری در شهر مشهد بود که از بین آن­ها تعداد 60 زن با سابقه ناباروری با شیوه نمونه‌گیری در دسترس انتخاب و سپس به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه گمارده شدند. برای گروه آزمایش به مدت 8 جلسه 2 ساعته آموزش ذهن آگاهی به­صورت هفته­ای برگزار گردید اما گروه گواه هیچ گونه خدمات روانشناختی را دریافت نکردند. جهت اندازه‌گیری اضطراب از ﭘﺮﺳﺸﻨﺎﻣﻪ عدم تحمل بلاتکلیفی استفاده شد. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از کوواریانس تک متغیره به کمک نرم افزار spss.21 انجام گردید.
 یافته‌ها: نتایج نشان داد که بین دو گروه آزمایش و گروه گواه بر عدم تحمل بلاتکلیفی تفاوت معناداری از نظر آماری وجود دارد و آموزش شناخت درمانی مبتنی بر ذهن‌آگاهی بر کاهش عدم تحمل بلاتکلیفی (001/0>P) در زنان نابارور تحت درمان IVF موثر بود.
 نتیجه‌گیری: براساس یافته­های این پژوهش می­توان از آموزش شناخت درمانی مبتنی بر ذهن‌آگاهی در جهت بهبود مشکلات زنان ناباور تحت درمان IVF استفاده کرد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: زنان و زایمان و نازایی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله تحقیقات سلامت در جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Journal of health research in community

Designed & Developed by : Yektaweb