XML English Abstract Print


چکیده:   (89 مشاهده)
مقدمه: امروزه آلودگی هوا در محیط­های داخلی یک مشکل جهانی به ویژه در کشورهای درحال توسعه محسوب می شود.از طرف دیگر شیوع ویروس کرونا باعث کاهش فعالیت در خارج از منزل و افزایش مدت زمان ماندن در خانه شده است.  لذا هدف از مطالعه­ حاضر اندازه گیری غلظت آلاینده­های بنزن، تولوئن، اتیل بنزن و زایلن در هوای منازل شهر خشت و ارزیابی ریسک سرطان­زایی و غیرسرطان­زایی این ترکیبات در هوای تنفسی برای زنان خانه­دار در دوران شیوع ویروس کووید 19 بود.
روش کار: در این مطالعه، از هوای 30 منزل در شهر خشت که هیچ­گونه دخانیاتی در آن­ها مصرف نمی­شد نمونه گرفته شد. نمونه­های هوا جهت اندازه گیری ترکیبات BTEX براساس روش توصیف شده در دفترچه راهنمای NIOSH شماره1501 اندازه گیری شد. سپس ارزیابی خطرسرطان­زایی و غیرسرطان­زایی این ترکیبات در هوای تنفسی برای زنان خانه­دار انجام شد و برای انجام آنالیز تحلیلی نیز از نرم افزار 23 SPSS استفاده شد
نتایج: محدوده تغییرات بنزن، تولوئن و زایلن به ترتیب از µg/m3 0.06 تا 1.76، از µg/m3  0.1 تا 0.96 و  µg/m3 0.01 تا 0.97 متغیر بود. مقادیر اتیل بنزن در تمامی نمونه­های اندازه گیری شده توسط دستگاه پایین­تر از حد تشخیص دستگاه بودگز.زارش شد. با توجه به نتایج مشاهده شد که بین بنزن و تولوئن رابطه خطی و مثبت وجود داشت که بیان­کننده همبستگی معنادار میان دو آلاینده است.  ILCR برای بنزن در تمامی نقاط به طور چشمگیری پایین­تر از حد استاندارد (10-6×1) توصیه شده توسط آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) گزارش شد. همچنین با توجه به نتایج، میزان HQ محاسبه شده برای تمام ترکیبات BTX  کمتر از یک گزارش شد.
بحث و نتیجه گیری: شیوع ویروس کرونا و افزایش مدت زمان ماندن در خانه سبب مواجهه بیشتر زنان خانه دار، کودکان و نوزادان با آلاینده های هوای داخل منازل می شود. برای کاهش غلظت ترکیبات  BTEX و سایر آلاینده ها استفاده از روش­های تهویه مناسب توصیه می شود.

 
     
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: بهداشت محیط زیست

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله تحقیقات سلامت در جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Journal of health research in community

Designed & Developed by : Yektaweb