XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی اراک
چکیده:   (25 مشاهده)
زمینه و هدف: تغییر در شیوه زندگی امروزه میزان استفاده از غذاهای آماده را افزوده است که این گونه غذاها عمدتاً به علت استفاده از روغن‌ها جهت سرخ کردن در درجه حرارت بالا ممکن است حاوی مواد سمی و نامطلوب باشند که سلامت مصرف کنندگان را تهدید می‌کنند.لذا این مطالعه با هدف تعیین میزان عدد پراکسید،اسیدیته و پایداری حرارتی در روغن‌های مصرفی در فلافل فروشی‌های شهر اراک انجام گردید.
روش بررسی: این مطالعه توصیفی بر روی فلافل فروشی های سطح شهر اراک و دو واحدی تولیدی شهر اراک در سال 1397 انجام گرفت . نمونه برداری در ساعات (10-12صبح) و (8-12شب) انجام گرفت .تعداد 50 نمونه جهت تعیین عدد پراکسید ،اسیدیته و پایداری حرارتی آنها به آزمایشگاه کنترل مواد غذایی ارسال گردید .میزان حد مجاز برای عدد پراکسید 5 میلی اکی والان در کیلوگرم بوده است .و اسیدیته روغن مصرفی کمتر از 07/0 و روغن دور ریز بیشتر از 1 درصد وزنی بر اساس میزان اسید اولئیک بوده است .و پایداری حرارتی روغن با دستگاه رنسیمت باید بیش از 25 ساعت باشد .
یافته‌ها: نتایج آماری  SPSSنشان داد که عدد پراکسید و اسیدیته روغن‌های مصرفی بالاتر از حد مجاز می‌باشد و پایداری حرارتی از روغن‌ها کمتر از حد مجاز می باشد.
نتیجه‌گیری: این یافته‌ها نشان می‌دهد که نحوه استفاده از روغن‌ها در فلافل فروشی‌های شهر اراک نامطلوب بوده و استانداردهای لازم در این زمینه رعایت نمی‌شوند و ممکن است سلامت مصرف کنندگان را تهدید کنند.
     
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: تغذیه

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله تحقیقات سلامت در جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of health research in community

Designed & Developed by : Yektaweb