دوره 5، شماره 4 - ( زمستان 1398 )                   جلد 5 شماره 4 صفحات 45-56 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohammadian M, Babanezhad E, Yazdani charati J, Esfandiari Y, Ramzani S. Concentration Evaluation and Health Risk Assessment of Welders' Exposure to Total Fumes and Manganese during Welding at Metal Industry. J Health Res Commun. 2020; 5 (4) :45-56
URL: http://jhc.mazums.ac.ir/article-1-446-fa.html
محمدیان محمود، بابانژاد اسماعیل، یزدانی چراتی جمشید، اسفندیاری یحیی، رمضانی سلاله. ارزیابی غلظت و ریسک بهداشتی مواجهه با فیوم کل و منگنز در فرایند جوشکاری یک صنعت فلزی. مجله تحقیقات سلامت در جامعه. 1398; 5 (4) :45-56

URL: http://jhc.mazums.ac.ir/article-1-446-fa.html


کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ساری، ایران
چکیده:   (973 مشاهده)
مقدمه و هدف: ارزیابی خطر مواد سمی و شیمیایی، مهندسین بهداشت حرفهای را قادر میسازد تا تصمیمهای مناسبی را در ارتباط با برنامهریزی اقدامات کنترلی در محیط کار اتخاذ نمایند. مواجهه با فیوم کل و منگنز در فرایندهای جوشکاری، اثرات عصبی زیانآوری را برای سـلامت جوشـکاران به همراه دارد. در این ارتباط، پژوهش حاضر بهمنظور ارزیابی غلظت و تعیین ریسک مواجهه جوشکاران با فیوم کل و منگنز در یک صنعت فلزی در سال 1398 انجام شد.
روش کار: در مطالعه توصیفی- تحلیلی- مقطعی حاضر، نمونهبرداری از فیومهای جوشکاری در منطقه تنفسی 35 نفر از جوشکاران توسط فیلتر و سیکلون انجام شد و با بهرهگیری از روش وزنی، غلظت فیومها تعیین گردید. نمونهها براساس روش NIOSH 7301 با استفاده از دستگاه ICP-OES (Inductively Coupled Plasma-Optical Emission Spectrometry) برای تعیین غلظت منگنز موجود در فیوم تجزیه شدند. خطر مواجهه بهداشتی کارگران مواجههیافته با فیوم جوشکاری نیز با استفاده از روش توصیهشده توسط انجمن ایمنی و بهداشت سنگاپور بررسی گردید. تجزیه و تحلیل آماری دادهها با کاربرد نرمافزار MINITAB 17 در سطح معناداری 0/05 انجام شد.
یافتهها: میانگین غلظت فیوم کل و منگنز تولیدی در فرایند جوشکاری قوس الکتریکی با الکترود پوششدار (SMAW) (Shielded metal arc welding) بهترتیب معادل 1/67±9/56 و 0/08±0/45 میلیگرم بر متر مکعب ارزیابی شد که این مقدار برای فیوم کل و منگنز بهترتیب حدود 2 و 22 برابر حد مجاز توصیهشده توسط انجمن متخصصان بهداشت صنعتی آمریکا میباشد. نتایج ارزیابی خطر نشان دادند که میانگین سطح خطر مواجهه با فیوم کل و فیوم منگنز برای جوشکاران بهترتیب در رتبه متوسط و زیاد قرار دارد.
نتیجهگیری: با توجه به گستردگی سطح خطر مواجهه با منگنز موجود در فیومهای جوشکاری برای جوشکارن این صنعت فلزی، انجام اقدامات پیشگیرانه نظیر روشهای کنترل مهندسی و مدیریتی جهت کاهش مواجهه توصیه میگردد.
متن کامل [PDF 410 kb]   (218 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: بهداشت حرفه ای

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله تحقیقات سلامت در جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Journal of health research in community

Designed & Developed by : Yektaweb