XML English Abstract Print


علوم پزشکی بیرجند
چکیده:   (49 مشاهده)
چکیده :
مقدمه و هدف : از آنجا که هر چه از زمان شروع ابتلا به دیابت بگذرد و کنترل قند خون ناکافی باشد، خطر ابتلا  به رتینوپاتی دیابتی افزایش می یابد و لذا افزایش درک بیمار  در مورد اهمیت خودمراقبتی برای پیشگیری از عوارض چشمی حائز اهمیت می باشد بنابراین تدارک برنامه آموزشی متناسب با نیازها، تجارب و علایق بیماران هم چون آموزش چند رسانه ای  به عنوان روشی نوین و موثر مورد نیاز میباشد . در این راستا این مطالعه به منظوربررسی تأثیر آموزش چند رسانه ای بردرک بیماری وعملکرد مراقبت از چشم بیماران دیابتی نوع 2  انجام شد.
روش کار : در این مطالعه کارآزمایی بالینی شاهدار تصادفی شده تعداد 70 بیماری که در مرکز دیابت پرونده داشتند بر اساس معیارهای ورود به مطالعه انتخاب و با روش تصادفی به دو گروه تقسیم شدند برای گروه مداخله تعداد 4 جلسه آموزش، هفته ای یک جلسه  به روش چند رسانه ای برگزار گردید. داده ها در بسته نرم افزاریSPSS 18 و با آزمون های کولموگروف اسمیرنوف، تی تست  مستقل و  زوجی، من ویتنی و ویلکاکسون  و کای اسکوئر یا تست دقیق فیشر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
نتایج : نتایج نشان داد، دو گروه از نظر متغییر های جمعیت شناختی قبل از مداخله یکسان بودند. میانگین نمره مراقبت از چشم بیماران در گروه مورد  قبل و بعد از مداخله تفاوت معناداری نشان داد(005/0p=) همچنین میانگین فشار دیاستول در گروه مورد قبل و بعد از مطالعه تفاوت معناداری نشان داد (05/0p=). اما درمیانگین نمره درک از بیماری، تغییرات قند خون ،HbA1C،  فشار سیستول  قبل و بعد از مداخله در دو گروه  اختلاف آماری معناداری مشاهده نگردید (05/0p>).
بحث و نتیجه گیری :  نتایج این پژوهش نشان داد  اجرای برنامه آموزش  به روش چند رسانه ای باعث بهبود عملکرد مراقبت از چشم بیماران دیابتی شده است ،بنابراین با توجه به اهمیت موضوع  مراقبت از چشم در بیماران دیابتی توصیه میشود از این روش آموزشی در جهت ارتقاء سطح خودمراقبتی در بیماران دیابتی نوع 2 استفاده گردد. 
کلمات کلیدی :آموزش چند رسانه ای ،مراقبت از چشم،درک بیماری ،بیماری دیابت،رتینوپاتی دیابتی
     
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: آموزش پرستاری

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله تحقیقات سلامت در جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of health research in community

Designed & Developed by : Yektaweb