XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی گلستان
چکیده:   (45 مشاهده)
زمینه و هدف: آلودگی هوا به عنوان مهمترین عامل خطر محیطی در جهان معرفی شده است.  بنزن که یکی از چهار آلاینده ی منتسب به BTEX می باشد، سرطان زایی آن به اثبات رسیده است. این آلاینده می تواند به راحتی از طریق استنشاق وارد بدن شود و جذب بدن شوند. از این رو این مطالعه بر روی غلظت بنزن در هوای شهر تهران و ارتباط آن با پارامترهای هواشناسی انجام شد.
روش کار: بر این اساس 26 ایستگاه نمونه برداری در نقاط مختلف شهر انتخاب شدند و در 4 فصل برای تعیین غلظت بنزن و همچنین سایر پارامترهای هواشناسی مانند دما، طوبت، سرعت باد نمونه برداری انجام شد. سپس با استفاده از آنالیزهای آماری در نرم افزار SPSS آنالیز واریانس یکطرفه و همبستگی داده ها گرفت و نسبت به مدلسازی توزیع آلاینده ها با استفاده از نرم افزار Arc GIS اقدام شد.
یافته ها: نتایج نشان داد که میانگین غلظت سالانه بنزن در مرکز شهر (12/45 میکرو گرم در متر مکعب) و فصول سرد (47 میکرو گرم در متر مکعب) به حداکثر مقدار خود رسیده است. همچنین بر اساس آنالیزهای آماری مشخص شد که جهت جغرافیایی  (p < 0.01) و وزش باد (p < 0.01) با انتشار این آلاینده ارتباط معنی دار داشته اند.
نتیجه گیری: میانگین غلظت سالانه بنزن در مناطق جغرافیایی مختلف شهر تهران، بیش از مقادیر استاندارد هوای پاک بدست آمد که بایستی نسبت به کنترل آن اقدامات اساسی انجام گردد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: بهداشت محیط زیست

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله تحقیقات سلامت در جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of health research in community

Designed & Developed by : Yektaweb