XML English Abstract Print


دانشگاه سیستان و بلوچستان
چکیده:   (38 مشاهده)
هدف: دوران نوجوانی ، یکی از حساسترین مراحل زندگی هر فرد است و این دورانی  است که حتی  دشوارتر از سالهای کودکی است شاید دلیل آن باشد که در این دوران،تغییرات قابل توجهی از نظر جسمی ،روانشناختی،شناخت ،هیجان و روابط اجتماعی در فرد رخ می  دهد.مهمترین مباحثی که در این دوران قابل بحث  وبررسی  می  باشد مبحث  هویت و تصویر  بدن است که هر دو می  تواتد منجر به اضطراب و در نهایت اجتناب اجتماعی شود.بنابراین پژوهش  حاضر با هدف بررسی نقش واسطه ای  سبک های  هویت در نگرانی  تصویر بدنی و فشار و اجتناب اجتماعی نوجوانان انجام می شود .
روش: مطالعه حاضر از توصیفی– همبستگی(همبستگی پیش بین )می باشد.که بر روی  128 نفر از دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان اجرا شد نمونه گیری  در این پژوهش به صورت  در دسترس بوده است و ابزار گرداوری  اطلاعات شامل پرسشنامه های  نگرانی  نصویر بدن ،فشار و اجتناب اجتماعی و پرسشنامه سبک های  هویت  می باشد تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS16 و روشهای  امار توصیفی ،ضریب همبستگی  پیرسون و رگرسیون گام به گام انجام شد . 
یافته‌ها : نتایج پژوهش حاضر نشان داد که سبک ها ی هویت سردرگم ،هنجاری  و تعهد قادر  به پیش  بینی و تبیین  تغییرات مربوط به متغیر نگرانی  تصویر بدنی می باشند (p<0/01) و همچنین سبک هویت هنجاری قادر به پیش  بینی و تبیین  تغییرات مربوط به متغیر فشار و اجتناب اجتماعی بوده است . p<0/01)).نتیجه دیگر این پزوهش  این می باشدکه متغیر نگرانی  تصویر بدن می تواند تغییرات مربوط به متغیر فشار و اجتناب اجتماعی  را تبیین و پیش بینی کند . p<0/05)).
نتیجه گیری:  از انجایی که  در دوران نوجوانی، مبحث  سبک های هویت و تصویر تن میتواند باعث  ضعف در مهارتهای  ارتباطی  شود و بر سطح تعامل اجتماعی نوجوانان با دیگران تاثیر نامطلوبی ایجاد کند و فرصتهای  اکتساب مهارتهای ذهنی ،جسمی و اجتماعی را از نوجوانان بگیرد بنابراین باید از مخاطرات آن آگاه بوده و در این زمینه فرهنگسازی گسترده به صورت ملی و فراملی انجام داد.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله تحقیقات سلامت در جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of health research in community

Designed & Developed by : Yektaweb