دوره 10، شماره 2 - ( تابستان 1403 )                   جلد 10 شماره 2 صفحات 59-50 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shams Ghahfarokhi M, Keyvanara M, Ghasemi M R. Comparison of Psychological Well-being in Employed and Non-employed Women in Isfahan. J Health Res Commun 2024; 10 (2) :50-59
URL: http://jhc.mazums.ac.ir/article-1-988-fa.html
شمس قهفرخی مهری، کیوان آرا محمود، قاسمی محمدرضا. مقایسه ی بهزیستی روانی در زنان شاغل و غیرشاغل شهر اصفهان در سال 1400. مجله تحقیقات سلامت در جامعه. 1403; 10 (2) :50-59

URL: http://jhc.mazums.ac.ir/article-1-988-fa.html


استادیار گروه علوم اجتماعی، دانشکدهی ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه اصفهان، ایران
چکیده:   (286 مشاهده)
مقدمه و هدف: صاحبنظران ﺑﻬﺰیﺴﺘﯽ روانی حال حاضر افراد را ﺷﺎﺧﺺ ﻧﺴﺒﺘﺎً دﻗﯿﻘﯽ از وﺿﻌﯿﺖ ﺳﻼﻣﺖ ﻓﺮد در حال حاضر و آیﻨﺪه میدانند. هدف از این مطالعه مقایسهی بهزیستی روانی در زنان شاغل و غیرشاغل شهر اصفهان است.
روشکار: این پژوهش از لحاظ هدف، کاربردی و از نوع توصیفیتحلیلی و بهصورت مقطعی است. جامعهی آماری تمامی زنان 20 تا 60سالهی شهر اصفهان در سال 1400 بودند. تعداد نمونه برای هریک از گروههای زنان شاغل و غیرشاغل برابر با 394 بود که به روش نمونهگیری دردسترس انتخاب شدند. برای جمعآوری اطلاعات، از پرسشنامهی استاندارد بهزیستی روانی وارویک و ادینبورگ و برای تجزیهوتحلیل دادهها از نرمافزار spss26 استفاده شده است.
یافتهها: میانگین رتبهها و مجموع رتبههای بهزیستی روانی، روابط مثبت با دیگران و انرژیک بودن برای زنان شاغل بیشتر از زنان غیرشاغل است. با توجه به مقادیر معناداری، در متغیرهای بهزیستی روانی، روابط مثبت با دیگران و انرژیک بودن، تفاوتهای معنیداری بین زنان شاغل و غیرشاغل وجود دارد (001/0≤ P). میانگین رتبهها و مجموع رتبههای خوشبینی در زنان غیرشاغل به مقدار کمی بیشتر از زنان شاغل است، اما این تفاوت معنیدار نیست (955/0=P).
نتیجهگیری: نتایج نشان میدهد که زنان شاغل در مقایسه با زنان غیرشاغل در شهر اصفهان، از بهزیستی روانی بهتری برخوردارند. سیاستگذاران میتوانند از این موضوع برای تدوین استراتژیهای مناسب بهمنظور اشتغال زنان استفاده کنند. سیاستگذاران و مدیران سازمانها با شناسایی و درک عوامل مؤثر بر افزایش بهزیستی روانی زنان، قادر خواهند بود با بهرهگیری از روشهای علمی، سیاستهایی را پیش بگیرند که بهزیستی روانی زنان را ارتقا میدهد.
متن کامل [PDF 514 kb]   (16 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: سیاست گذاری و مدیریت

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله تحقیقات سلامت در جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Journal of health research in community

Designed & Developed by : Yektaweb