دوره 8، شماره 3 - ( پاییز 1401 )                   جلد 8 شماره 3 صفحات 38-25 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mirzaei Majarshin V, Ramezani T, Saadat Talab F, rezapour V, Harzand jadidi S, Papi S. Investigating the Health-promoting Lifestyle and Psychological Status of the Older Adults Living in Tabriz city, in 2021. J Health Res Commun 2022; 8 (3) :25-38
URL: http://jhc.mazums.ac.ir/article-1-779-fa.html
میرزایی مجارشین وحید، رمضانی طاهره، سعادت طلب فرزانه، رضاپور وحیده، هرزند جدیدی سپیده، پاپی شهاب. بررسی سبک زندگی ارتقاء دهنده سلامت و وضعیت روانشناختی سالمندان ساکن شهرستان تبریز در سال 1400. مجله تحقیقات سلامت در جامعه 1401; 8 (3) :38-25

URL: http://jhc.mazums.ac.ir/article-1-779-fa.html


چکیده:   (190 مشاهده)
مقدمه و هدف: دوران سالمندی یکی از دوره­های حساس زندگی است و بررسی سبک زندگی سالمندان به منظور پیشگیری از بیماری­ها، بهبود کیفیت زندگی و وضعیت سلامتی آنها، از اهمیت زیادی برخوردار است. بررسی و شناخت عوامل تأثیرگذار بر کیفیت زندگی به عنوان یک عامل مهم برای شروع رفتار و ادامه آن می تواند به عنوان یک عامل کلیدی در بهبود وضعیت زندگی سالمندان باشد، لذا هدف از این مطالعه بررسی سبک زندگی ارتقاء دهنده سلامت و وضعیت روانشناختی سالمندان شهرستان تبریز بود.
روش کار: این مطالعه توصیفی-تحلیلی با استفاده از روش تصادفی از کلیه سالمندان ساکن شهر و روستاهای تبریز در سال 1400 انجام شد. داده­ها از طریق پرسشنامه های استاندارد شده سبک زندگی سالم و اختلال شناختی، بهزیستن روانشناختی و افسردگی  در 422 سالمند جمع­آوری شدند. اطلاعات گردآوری­شده با استفاده از روش­های آمار توصیفی و تحلیلی در نرم­افزار SPSS22 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. سطح معنی­داری آزمون­ها در این مطالعه کمتر از 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته­ ها: میانگین سنی شرکت­کنندگان در این مطالعه 9/7 ± 94/68 سال و 1/58 درصد آنها مرد بودند. نتایج حاصل از تحلیل داده­ها نشان داد که سبک زندگی در میان سالمندان روستایی مورد مطالعه با شناخت ارتباط معنی­دار و مثبت داشت (001/0p= و 29/0r=). میان سبک زندگی و افسردگی ارتباط معنی­دار و منفی (001/0p= و 24/0- r=) و با بهزیستن روانشناختی ارتباط معنی­دار و مثبت وجود داشت (001/0p= و 71/0 r=). در میان سالمندان شهری سبک زندگی با شناخت ارتباط معنی­دار آماری وجود نداشت (077/0p= و 12/0r=). میان سبک زندگی با افسردگی ارتباط معنی­دار آماری وجود نداشت (9/0p= و 009/0r=). اما سبک زندگی ارتقاء دهنده سلامت با بهزیستن روانشناختی ارتباط معنی­دار مثبتی را نشان داد (001/0>p و 37/0r=).
نتیجه ­گیری: با توجه به نتایج این مطالعه، تأثیر مهم سبک زندگی بر روی شناخت و حافظه، بهزیستن روانشناختی و افسردگی، لزوم بکارگیری مداخلات مناسب جهت بهبود سبک زندگی افراد سالمند را نشان می­دهد. همچنین آموزش به سالمندان هم در جوامع شهری و هم در جوامع روستایی امری کاملاً مهم و جدی قلمداد می­شود. لذا بکارگیری برنامه­های ارتقاء سلامت برای افزایش آگاهی سالمندان می­تواند منجر به بهبود زندگی آنان شود.

 
متن کامل [PDF 937 kb]   (6 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: طب سالمندان

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله تحقیقات سلامت در جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of health research in community

Designed & Developed by : Yektaweb