XML English Abstract Print


دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس
چکیده:   (25 مشاهده)
                چکیده
زمینه و هدف: آلودگی هوا از مهمترین موضوعات زیست محیطی است که تمام موجودات را تحت تأثیر قرار می دهد. تحقیقات اپیدمیولوژیکی، ارتباط بین آلودگی هوا با افزایش مرگ و میر ناشی از عوارض قلبی عروقی را نشان می‌دهد. مطالعه حاضر با هدف تعیین ارتباط بین غلظت ذرات معلق (PM10) و پروتئین واکنشی C در افراد سالم شهر زاهدان انجام گردید.
روش‌ها: این مطالعه طولی از بهمن 1397 تا مهر 1398 انجام شد. با توجه به خصوصیات اقلیمی شهر زاهدان، نمونه برداری به روش محیطی، هر 6 روز یکبار و همچنین در روزهای گرد و غباری، انجام و غلظت ذرات معلق اندازه گیری شد. همچنین در شرایط مختلف آلودگی هوا، میزان پروتئین واکنشی C در نمونه‌های خونی 40  نفر داوطلب در سنین 18 تا 30 سال به روش الایزا  بررسی شد.
نتایج: میانگین، حداقل و حداکثر غلظت ذرات معلق (PM10) در طول مدت مطالعه به ترتیب 56/205 ، 25/54 و 75/2366 میکروگرم برمترمکعب بود. لذا ذرات معلق (PM10) به عنوان یکی از آلاینده‌های اصلی هوا بالاتر از حد استاندارد بود. همچنین سطوح پروتئین واکنشی C  پلاسما در شرایط آلودگی هوا به طور معناداری بیشتر از شرایط عادی بود (05/0 > p-value).
نتیجه گیری: غلظت ذرات معلق (PM10) در بیشتر روزهای اندازه گیری بالاتر از حد مجاز بود. بین میزان غلظت گرد و غبار و پروتئین واکنشیC  رابطه مستقیمی وجود داشت. با توجه به تشدید بیماری‌های قلبی عروقی و تنفسی در مواقعی که غلظت ذرات معلق بیش از حد استاندارد است، توجه به برنامه‌های بهداشتی و مراقبت‌های فردی ضروری است.
     
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: بهداشت محیط زیست

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله تحقیقات سلامت در جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Journal of health research in community

Designed & Developed by : Yektaweb