دوره 8، شماره 1 - ( بهار 1401 )                   جلد 8 شماره 1 صفحات 92-81 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Basirifar M, Mosavinezhad S M. Effectiveness of Acceptance and Commitment Therapy in Distress Tolerance and Sense of Coherence in Infertile Women in Mashhad. J Health Res Commun. 2022; 8 (1) :81-92
URL: http://jhc.mazums.ac.ir/article-1-597-fa.html
بصیری فر مهلا، موسوی نژاد سید محمود. اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر تحمل پریشانی و انسجام روانی زنان نابارور. مجله تحقیقات سلامت در جامعه. 1401; 8 (1) :92-81

URL: http://jhc.mazums.ac.ir/article-1-597-fa.html


دکتری روانشناسی، گروه روانشناسی، واحد فردوس، دانشگاه آزاد اسلامی، فردوس، ایران
چکیده:   (417 مشاهده)
مقدمه و هدف: ناباروری بهعنوان حادثهای استرسزا با مشکلات روانشناختی متعددی همراه است که نیازمند انجام مداخلات روانشناختی است. ازاینرو پژوهش حاضر با هدف تعیین اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر تحمل پریشانی و انسجام روانی زنان نابارور شهر مشهد انجام شد.
روش کار: روش پژوهش نیمهآزمایشی از نوع پیشآزمون و پسآزمون با گروه گواه و دوره پیگیری بود. جامعه آماری شامل تمام زنان نابارور مراجعهکننده به کلینیک نازایی منتصریه در مشهد در زمستان 1397 بود که 30 نفر به روش نمونهگیری در دسترس انتخاب و بهصورت تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه گمارده شدند. درمان پذیرش و تعهد Hayes و همکاران طی 8 جلسه درمانی 60 دقیقهای و در 8 هفته به گروه آزمایش ارائه شد، اما گروه گواه هیچ آموزشی را دریافت نکرد. از مقیاس انسجام روانی Antonovsky و تحمل پریشانی Simmons و Gaher قبل و بعد از مداخله بهمنظور جمعآوری اطلاعات استفاده شد. برای تحلیل دادهها از نرمافزار SPSS نسخه 22 و آزمون تحلیل واریانس اندازهگیری مکرر بینگروهی در سطح معنیداری 0/05= α استفاده شد.
یافتهها: نتایج نشان داد درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر بهبود تحمل پریشانی و انسجام روانی زنان نابارور مؤثر بود (0/05>p) و نتایج در دوره پیگیری تداوم داشت (0/05>p).
نتیجهگیری: بر اساس نتایج، میتوان از درمان پذیرش و تعهد برای کاهش مشکلات روانشناختی و ارتقای انسجام روانی و تحمل پریشانی زنان نابارور استفاده کرد.

 
متن کامل [PDF 911 kb]   (116 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله تحقیقات سلامت در جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of health research in community

Designed & Developed by : Yektaweb