XML English Abstract Print


چکیده:   (110 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از روش‌های بسیار ارزشمند و پرکاربرد در غربالگری و ارزیابی بیماری‌های تنفسی و تشخیص  اختلالات ریوی، اسپیرومتری افراد ‌ و مقایسه با مقادیر استاندارد می‌باشد لذا هدف از این مطالعه، اندازه گیری و مقایسه مقادیر اسپیرومتریک در افراد بزرگسال شهر اسفراین در شمال شرقی ایران  بود.
مواد و روش ها: در این مطالعه مقطعی، اطلاعات دموگرافیک، تنسنجی (آنتروپومتری) و اسپیرومتری (براساس معیارهای انجمن قفسه سینه آمریکا) از 317 نفر بزرگسال عادی در تابستان 1398  بدست آمد. سپس مقادیر اندازه‌گیری شده FVC، FEV1، FEF25-75 و PEF در جمعیت بزرگسال ایرانی با  منابع استاندارد ECCS، Knudson، Morris و Pereira مقایسه شد. داده‌ها با استفاده از نرم افزار آماری SPSS 18 و با استفاده از آماره‌های توصیفی و تحلیلی (کلموگروف-اسمیرنوف، همبستگی پیرسون و آزمون تی زوجی) تجزیه و تحلیل شد.
یافته ها: میانگین سنی و شاخص توده بدنی (BMI) به ترتیب 38/0 ± 63/29 سال و 19/0 ± 87/23 کیلوگرم بر مترمربع بود. یافته‌ها نشان داد که مقادیر اندازه گیری شده FVC،FEV1، FEF25-75 و PEF با منابع Knudson، Morris، ECCS و Pereira ارتباط معنی داری داشت (05/0> p).
نتیجه گیری: براساس مقایسه  مقادیر اسپیرومتری اندازه گیری شده با استانداردهای جهانی مشخص شد که ، استانداردMorris همبستگی بسیار بالایی با تمامی مقادیر اسپیرومتریک اندازه‌گیری شده دارد و به عنوان یک مرجع استاندارد مناسب (سازگار) و قابل اجرا در جمعیت مورد مطالعه شناخته شد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: بهداشت حرفه ای

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله تحقیقات سلامت در جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Journal of health research in community

Designed & Developed by : Yektaweb