دوره 6، شماره 1 - ( بهار 1399 )                   جلد 6 شماره 1 صفحات 66-58 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shiali G, Saki E, Siahi Ahangar A. Correlation between Demographic Characteristics and Safety Attitude of Workers in a Dairy Company. J Health Res Commun. 2020; 6 (1) :58-66
URL: http://jhc.mazums.ac.ir/article-1-458-fa.html
شیرالی غلامعباس، ساکی امل، سیاهی آهنگر عاطفه. بررسی همبستگی ویژگی های جمعیت شناسی و نگرش ایمنی کارگران یک شرکت لبنی. مجله تحقیقات سلامت در جامعه. 1399; 6 (1) :66-58

URL: http://jhc.mazums.ac.ir/article-1-458-fa.html


گروه مهندسی بهداشت حرفه ای، دانشکده بهداشت، کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی جندیشاپور اهواز، اهواز، ایران
چکیده:   (923 مشاهده)
مقدمه و هدف: وجود خطرات شغلی در محیطهای کاری، آسیبهای جدیای به کارگران وارد میکند و مشکلات فراوانی را برای آنان به وجود میآورد. ارزیابی نگرش ایمنی کارگران و اجرای آموزشهای ایمنی مدون میتواند سبب کاهش حوادث، کاهش اعمال ناایمن، کاهش خطاهای انسانی و اثربخشی در هزینهها باشد. هدف از انجام این پژوهش، بررسی همبستگی ویژگیهای جمعیتشناسی افراد و نگرش ایمنی به کار در کارگران یک شرکت لبنی است.
روش کار: این پژوهش یک مطالعه توصیفی است که جامعه آن شامل 168 نفر از کارکنان شاغل در خط تولید یک شرکت لبنی بود. برای جمعآوری اطلاعات از پرسشنامه دوبخشی استفاده شد. سپس دادههای جمعآوریشده با نرمافزار SPSS نسخه 21 تجزیهوتحلیل شد.
یافتهها: نتایج نشان داد بیشتر کارگران نگرش مثبت در زمینه ایمنی (6/7±80/18) به کار داشتند. میان تعداد حوادث شغلی که برای فرد رخ داده است و میزان نگرش ایمنی کارگران ارتباط معنادار وجود داشت (=0/01p). همچنین میان تعداد حوادث شغلی و سابقه کار کارگران (=0/004p) و تعداد حوادث شغلی و رضایت از مزایای شغلی (p=0/044) ارتباط معناداری دیده شد.
نتیجهگیری: سنجش نگرش ایمنی و ابعاد آن میتواند برای شناسایی بخشهایی از آموزش استفاده شود که به توجه بیشتر و طراحی بهتر نیاز دارد. الویتدادن به ایمنی و بالا بردن نگرش ایمنی کارگران میتواند باعث کاهش حوادث شغلی در صنایع شود.
متن کامل [PDF 410 kb]   (415 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: بهداشت حرفه ای

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله تحقیقات سلامت در جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of health research in community

Designed & Developed by : Yektaweb