دوره 8، شماره 3 - ( پاییز 1401 )                   جلد 8 شماره 3 صفحات 77-68 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shahidi S, Hasanzadeh R, Mirzaian B. Effectiveness of Acceptance and Commitment Therapy on Mental Pain and Life Engagement in Patients with Psoriasis. J Health Res Commun 2022; 8 (3) :68-77
URL: http://jhc.mazums.ac.ir/article-1-754-fa.html
شهیدی شاهین، حسن زاده رمضان، میرزائیان بهرام. اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر درد ذهنی و اشتیاق به زندگی در بیماران مبتلا به پسوریازیس. مجله تحقیقات سلامت در جامعه. 1401; 8 (3) :68-77

URL: http://jhc.mazums.ac.ir/article-1-754-fa.html


استاد، گروه روانشناسی، واحد ساری، دانشگاه آزاد اسلامی، ساری، ایران
چکیده:   (1275 مشاهده)
مقدمه و هدف: تأثیر بیماری پسوریازیس بر کیفیت زندگی بیماران حتی در حالاتی که سطح بسیار اندکی از بدن درگیری دارد، بسیار زیاد است. بیماران مبتلا به پسوریازیس کیفیت زندگی پایینتری نسبت به جمعیت عادی دارند. پژوهش حاضر با هدف بررسی مقایسه اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) بر درد ذهنی و اشتیاق به زندگی در بیماران مبتلا به پسوریازیس انجام شد.

روش کار: پژوهش حاضر از نوع نیمهآزمایشی با طرح پیشآزمون، پسآزمون و پیگیری یکماهه با گروه گواه بود. جامعه آماری شامل تمام بیماران مراجعهکننده به کلینیکهای پوست و موی شهرستان بروجرد در سال 1400 بودند که تشخیص قطعی بیماری پسوریازیس دریافت کردند. از این تعداد، 54 بیمار مبتلا به پسوریازیس که میزان افسردگی آنها بیشتر از نقطه برش بود، به روش نمونهگیری غیرتصادفی در دسترس انتخاب و بهصورت تصادفی ساده در گروه آزمایش (درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد) و کنترل جایگزین شدند (18 نفر در هر گروه). سپس 8 جلسه 90 دقیقهای درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد برای گروه آزمایش ارائه شد. دادهها با استفاده از درد ذهنی (اورباخ و همکاران، 2003) (OMMP)، اشتیاق به زندگی (حسنزاده، 1394) و آزمون افسردگی بک (بک، 1996) جمعآوری شد. دادهها با استفاده از نرمافزار SPSS نسخه 22 و از طریق آزمون تحلیل واریانس با اندازهگیری مکرر تحلیل شد.

یافتهها: نتایج پژوهش نشان داد درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر درد ذهنی (0/01>P، 31/53=F) و اشتیاق به زندگی (0/01>P، 54/08=F) بیماران مبتلا به پسوریازیس اثربخش است و این نتیجه تا مرحله پیگیری تدوام داشت.

نتیجهگیری: درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد در کاهش درد ذهنی و افزایش اشتیاق به زندگی در بیماران مبتلا به پسوریازیس مؤثر بود. پیشنهاد میشود از این درمان بهمنظور کاهش مشکلات روانشناختی بیماران مبتلا به پسوریازیس استفاده شود.

 
متن کامل [PDF 866 kb]   (493 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله تحقیقات سلامت در جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Journal of health research in community

Designed & Developed by : Yektaweb