دوره 9، شماره 1 - ( بهار 1402 )                   جلد 9 شماره 1 صفحات 74-62 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hatami A, Khammarnia M, Zanganeh Baygi M, Peyvand M. Explaining Experiences of Managers, Employees, and Contractor Companies about the Challenges of Health Services Outsourcing at Zahedan University of Medical Sciences. J Health Res Commun 2023; 9 (1) :62-74
URL: http://jhc.mazums.ac.ir/article-1-805-fa.html
حاتمی عسکر، خمرنیا محمد، زنگنه بایگی مهدی، پیوند مصطفی. تبیین تجارب مدیران، کارکنان و شرکت های پیمانکار حوزه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از چالش های برون سپاری خدمات نظام سلامت. مجله تحقیقات سلامت در جامعه. 1402; 9 (1) :62-74

URL: http://jhc.mazums.ac.ir/article-1-805-fa.html


دانشیار، دکترای تخصصی مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، مرکز تحقیقات ارتقای سلامت، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، زاهدان، ایران
چکیده:   (971 مشاهده)
مقدمه و هدف: امروزه برونسپاری بهعنوان یک ابزار اجرایی ساده و اقتصادی نقش مهمی در سازمانها دارد و مدیران سازمان علاقه بسیاری به استفاده از برونسپاری دارند. با این وجود، در عمل با مسائل و مشکلاتی متعددی در این زمینه روبهرو هستند مطالعه حاضر. بهمنظور بررسی نقاط ضعف و قوت برونسپاری در نظام سلامت انجام شد.

روش کار: این مطالعه از نوع کیفی است که با رویکرد تحلیل محتوا در سال 1400 در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان انجام شد. روش نمونهگیری به صورت هدفمند بود و نمونهگیری تا زمان اشباع دادهها ادامه یافت. تحلیل دادهها به صورت دستی با استفاده از تحلیل محتوای قراردادی انجام شد.

یافتهها: پس از استخراج دادهها، 5 طبقه اصلی شامل چالشهای حوزه قانونگذاری، چالشهای اجرایی، نیروی انسانی، چالشهای نظارتی و چالشهای مالی و 10 طبقه فرعی استخراج شد.

نتیجهگیری: بر اساس نتایج مطالعه، برونسپاری یکی از نیازهای اساسی بهمنظور پیشبرد اهداف سازمان است، اما شیوه اجرای فعلی آن مناسب نیست. استفاده از بخش خصوصی در پیشبرد اهداف حوزه سلامت جزء جدانشدنی سیستم است. میتوان قبل از پیادهسازی طرح برونسپاری در حوزه سلامت و هنگام برنامهریزی، با انجام مطالعات و بررسی پیشینه طرح با نگاه ویژه به آنها و همچنین استفاده از تجارب کشورهای پیشرفته در این زمینه از مشکلات بعدی در زمان اجرا جلوگیری کرد.

 
متن کامل [PDF 851 kb]   (424 دریافت)    

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله تحقیقات سلامت در جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Journal of health research in community

Designed & Developed by : Yektaweb