دوره 8، شماره 4 - ( زمستان 1401 )                   جلد 8 شماره 4 صفحات 103-91 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


استادیار، گروه علوم ورزشی، دانشکده علوم انسانی و اجتماعی، دانشگاه اردکان، اردکان. ایران
چکیده:   (1271 مشاهده)
مقدمه و هدف: کاشکسی سندروم چندعاملی است که با کاهش چشمگیر توده عضلانی اسکلتی و بدون کاهش توده چربی بدن مشخص میشود. هدف از این پژوهش بررسی تأثیر درمانی تمرینات ورزشی بر مکانیسمهای ایجادکننده کاشکسی است.

روش کار: در مطالعه مروری و روایتی از پایگاههای اطلاعاتی Springer، PubMed ،Elsevier ، SID و Direct Science از سالهای 1991 تا 2022 استفاده شد. همچنین از کلمات کلیدی «Physical fitness، physical activity، muscle، Body composition، cachexia، breas t cancer، exercise» در جستوجو استفاده شد. بعد از غربالگری اولیه، متن کامل مقالات ارزیابی شد و مقالاتی که معیارهای ورود به پژوهش را داشتند، تحلیل شدند. 67 مقاله معیار ورود به مطالعه مروری را کسب کردند.

یافتهها: تحقیقات اخیر نشان میدهد مکانیسمهای احتمالی اثرگذار بر کاشکسی سرطان، سایتوکاینهای سیستمیک است که بهطور مداوم در اثر سرطان و درمان آن فعال میشوند. تحقیقات نشان میدهد تمرین ورزشی ممکن است از کاشکسی بیماران مبتلا به سرطان پیشگیری کند.

نتیجهگیری: از دست دادن عضله اسکلتی در اثر کاشکسی سرطان از نظر بالینی مهم است؛ زیرا به کاهش یا قطع درمان سرطان کمک میکند و با افزایش میزان مرگومیر همراه است. به نظر میرسد انجام مداخلات ورزشی در بهبود این عوارض موثر باشد.

 
متن کامل [PDF 795 kb]   (490 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزشی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.